بیشتر بدانیم

استاندارد

برخلاف تصور عام که فقط برچسب استاندارد بر روی کالاهای خریداری شده را می بینند، استاندارد یک مفهوم عام است که هرگونه کالا، خدمات و فرایند را در بر می گیرد. ضمنا استانداردها قواعد ثابتی نیستند و با گذشت زمان ممکن است تغییر داده شوند. استانداردها معمولا توسط گروهی از افراد خبره، سازمان ها، نهادهای دولتی یا شرکت های خصوصی تدوین می شوند. در حال حاضر کمتر کشوری ست که سازمانی برای نظارت بر کیفیت کالاها و خدمات نداشته باشد و تقریبا تمامی کشورها یک سازمان ملی استاندارد دارند.

ادامه مطلب

پهنای پیک، ارتفاع پیک یا سطح زیر پیک

پهنای پیک، ارتفاع پیک و سطح زیر پیک

 سطح زیر پیک (Peak area) ، عرض پیک (peak widths) یا پهنای پیک،  ارتفاع پیک (peak height) و پهنای پیک در نیمه ارتفاع (full-width at half-maximum ) از پارامترهایی هستند که همیشه با تمامی دستگاه های آنالیزی که نتایج خروجی آنها به صورت طیف (spectrum) است، همراه هستند. توجه کنید که بهترین انتخاب بین گزینه های فوق، رسم منحنی های کالیبراسیون و مقایسه پارامترهای به دست آمده برای روش آنالیزی خواهد بود. این کار با دستگاه های مدرن امروزی و نرم افزارهای نصب شده آنها، با چند کلیک انجام خواهد گرفت.

ادامه مطلب

مواد مرجع

مواد مرجع

مواد مرجع (Reference Materials) با نام رایج RM به مواد یا ترکیباتی گفته می شود که یک یا چند ویژگی یا خاصیت در آنها چنان همگن و تثبیت شده است که می توان از آنها جهت کالیبراسیون دستگاه، اندازه گیری کمی مقادیر و اعتبارسنجی روش آنالیزی استفاده کرد. مواد مرجعشده (Certified Reference Materials)با نام رایج CRM به موادی گفته می شود که با روش های معتبری یک یا چند خاصیت آنها، به همراه یک گواهی که مقادیر دقیق آنها به همراه مقادیر عدم قطعیت مشخص شده، ارزیابی شده اند

ادامه مطلب

ترفندهای یک جستجوی مفید

  می دانیم در دنیای بی انتهای اینترنت به ازای هر کلمه هزاران صفحه پیدا می شود که ما را در یافتن هدف واقعی از جستجویمان بسیار دور خواهد کرد. استفاده از یک کلید واژه دامنه جستجو را بسیار وسیع می کند اما استفاده از کلیدواژه های زیاد یا جستجو یک عبارت طولانی نیز دامنه جستجو را محدود خواهد کرد. برای یک جستجو هدفمند در گوگل ترفندهای ساده ای وجود دارد که استفاده از آنها ضمن صرفه جویی در زمان، اطلاعات مفیدتر و مناسب تری را فراهم می کنند.

ادامه مطلب

طیف بینی یا طیف سنجی؟

طیف بینی یا طیف سنجی؟

  اگر به مباحث طیف سنجی علاقه مند باشید قطعا با کلمات متفاوتی مانند طیف بینی، طیف سنجی، اسپکتروسکوپی، اسپکترومتری، اسپکتروفوتومتری، فوتومتری و .. مواجه شده اید. در این مقاله سعی می کنیم هر کدام از این واژه ها و تفاوت آنها با هم را با زبانی ساده توضیح دهیم. طیف بینی یا اسپکتروسکوپی به عنوان یک علم بسیار گسترده و کاربردی تعریف شده است که  تمام اصطلاحات و روش های شامل فوتومتری، اسپکترومتری، اسپکتروفوتومتری و اسپکتروگرافی زیر مجموعه آن محسوب می شوند.

ادامه مطلب

انتخاب روش آنالیزی مناسب برای نمونه

انتخاب روش آنالیزی مناسب برای نمونه

فاکتورهای بسیاری در انتخاب یک روش آنالیزی نقش دارند. اولین پارامتر مهم این است که شما بدانید دقیقا به چه نتایجی نیاز دارید. این که به طور شفاف و هدف مند بدانید که چه چیزی در مورد نمونه برای تان مهم است، تاثیر بسیاری در انتخاب روش آنالیزی دارد.

ادامه مطلب

figure-of- merits

ارقام شایستگی

ارقام شایستگی (figure of merits) اعدادی هستند که از اندازه گیری های آنالیزی استخراج می شوند تا بتوان عملکرد روش تجزیه ای یا دستگاه آنالیزی را بر اساس مقادیر آنها ارزیابی کرد. ارقام شایستگی برای تصمیم گیری جهت انتخاب روش یا دستگاه آنالیزی نقش موثری دارند.

ادامه مطلب

آنالیز کمی و آنالیزکیفی

آنالیز کمی یا آنالیزکیفی

  همه ما علاقه مند هستیم تا بدانیم در فنجان چایی که می نوشیم چه چیزهایی هست یا چه ترکیباتی دارد (آنالیز کیفی) و ایا مقادیر این ترکیبات در حد مجاز برای مصرف روزانه هست (آنالیز کمی). دانش آنالیز مواد (Analytical science) به طورفوق العاده‌ای یک دانش کمی است، زیرا در بسیاری از موارد یک جواب کمی بیش از یک پاسخ کیفی با ارزش است.

ادامه مطلب

روش شیمی تر و آنالیز دستگاهی

آنالیز مدرن و آنالیز کلاسیک

روش های آنالیز مواد به دو دسته کلی روش های کلاسیک یا روش شیمی تر (wet chemical  methods) و روش های مدرن یا دستگاهی (Instrumental methods) تقسیم می شوند. دقت شود که واژه دستگاهی به این معنی نیست که در روش های کلاسیک از دستگاه استفاده نمی شود. در روش های کلاسیک نیز از ابزار و تجهیزات استفاده می شود اما این تجهیزات مدرن و بسیار تخصصی نیستند.

ادامه مطلب

شیمی تجزیه و تجزیه شیمیایی

شیمی تجزیه و تجزیه شیمیایی

شیمی تجزیه علم توسعه روش های آنالیزی، بهبود روش های آنالیزی موجود، گسترش روش های آنالیزی برای نمونه های جدید و توسعه روش های نوین برای اندازه گیری پدیده های شیمی ست. و در مقابل آنالیز شیمیایی انجام آنالیزهای معمول در نمونه های معمول است.

ادامه مطلب