آنالیز مواد شیمیایی

آنالیز کودهای شیمیایی

انواع آزمون های آنالیز مواد شیمیایی در انواع کود- خدمات آنالیزی- آنالیوم

فهرست انواع آزمون جهت آنالیز مواد شیمیایی در انواع کودهای مصرفی

کود به هر ماده آلی، معدنی یا بیولوژیکی حاوی ریزمغذی که موجب تقویت حاصل خیزی خاک و بهبود کمی و کیفی محصول شود، اطلاق می شود.

صنعتی شدن، رشد جمعیت، فرهنک مصرفی و .. سبب شده تا استفاده از کودهای شیمیایی به عنوان یک ابزار اقتصادی در تولید حداکثری در واحد سطح افزایش بی رویه ای پیدا کند. ترکیبات آلاینده موجود در کود و مصرف مداوم انواع کود سبب ورود انواع آلودگی های شیمیایی و بیولوژیکی در خاک و در نتیجه در منابع آبی و مواد غذایی می شود.

تعیین کیفیت کود شیمیایی، اندازه گیری کیفی و کمی عناصر تشکیل دهنده کود و تعیین میزان آلایندگی کودها از نظر پارامترهای زیست محیطی در آب و خاک از بررسی ها و آنالیزهای الزامی در استفاده از انواع کود هستند.

روش های تیتراسیون، طیف سنجی جذب اتمی شعله و کوره گرافیتی، روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا ، کروماتوگرافی گازی و … از تکنیک های مورد نیاز در آنالیز انواع کود هستند.

ثبت درخواست

آنالیز خاک

انواع آزمون های شیمیایی خاک- خدمات آنالیزی خاک- آنالیوم

فهرست انواع آزمون های شیمیایی و خدمات آنالیزی برای انواع نمونه های خاک

کیفیت خاک به اندازه هوایی که تنفس می کنیم و آبی که می نوشیم اهمیت دارد. آلودگی خاک، تغییر اکوسیستم و تاثیر منفی بر رشد گیاهان و تنوع ژنتیکی از مشکلات جدی دنیای امروزی ست.

آلودگی خاک تاثیر مستقیم بر آلایندگی منابع آبی و منابع غذایی دارد. آلاینده های خاک با انباشت در گیاه به راحتی وارد زنجیره غذایی شده و خطری جدی برای سلامتی انسان و حیوانات محسوب می شوند.

بنابراین تضمین کیفیت خاک برای توانایی آن در پرورش محصولات زراعی، مواد غذایی و منابع آبی بسیار مهم است. اندازه گیری شاخص های شیمیایی خاک علاوه بر شاخص های فیزیکی و بیولوژیکی برای درک کیفی وضعیت خاک ضروری هستند.

شناسایی کمی و کیفی و آنالیز مواد شیمیایی خاک در استخراج فلزات و معادن و صنایع نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

جهت آنالیز شیمیایی خاک از انواع روش های آنالیز از جمله تیتراسیون، طیف سنجی جذب اتمی، طیف سنجی پلاسمای جفت شده القایی، آنالیز فعال سازی نوترونی، طیف سنجی پرتو ایکس، کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا و کروماتوگرافی گازی استفاده می شود.

ثبت درخواست

آنالیز آب

 آزمون های آنالیز شیمیایی انواع آب شرب آب صنعتی و فاضلاب ها و پساب ها- خدمات آنالیزی -آنالیوم

فهرست آزمون های آنالیز شیمیایی انواع آب شرب آب صنعتی و فاضلاب ها و پساب ها

آب عنصر ضروری حیات است. بسیاری از صنایع از جمله کشاورزی، صنایع غذایی، تفریح و سرگرمی​​، بهداشتی و آرایشی، دارویی و .. مستقیم یا غیرمستقیم به آب و کیفیت آن وابسته هستند. منابع آب بر حسب میزان کیفیت تقسیم بندی می شوند:

انواع آب بر حسب کیفیت:

آب آشامیدنی: آب خانگی (آب شیر) ، آب معدنی (بطری، بشکه)، آب معدنی طبیعی و غیره

آب صنعتی: آب خنک کننده در گردش صنعت، آب دیگ بخار صنعتی

فاضلاب ها و پساب ها: آب آبیاری کشاورزی، فاضلاب پزشکی، کیفیت آب آزمایشگاهی، کیفیت آب فارماکوپه و غیره

بنابراین، انجام فهرست جامع از آنالیز مواد شیمیایی و بیولوژیکی از آب مصرفی و تعیین کیفیت آن ضروری است. با توجه به میزان و نوع مصرف آب، شناسایی کمی و کیفی انواع مواد و عناصر معدنی و ترکیبات آلی باید بررسی و ارزیابی شوند. روش های طیف سنجی اتمی، طیف سنجی جرمی، روش های کروماتوگرافی مایع گازی و تعویض یونی و انواع روش های تیتراسیون از جمله تکنیک های مورد استفاده در آنالیز آب هستند.

ثبت درخواست

آنالیز و تعیین عیار سنگ های معدنی و کنستانتره

مواد معدنی استخراج شده از معادن برای این که در صنعت قابل استفاده باشند باید فراوری و عیار سنجی شوند. افزایش عیار ماده معدنی (تولید کنستانتره) مرحله واسطه معدن و صنعت است. کنسانتره (Concentrate) به ترکیبی از مواد معدنی اطلاق می شود که از کانه آرایی مواد خام استخراج شده و دارای عیار بالاتری نسبت به ماده خام باشد. کنستانتره سرب، کنستانتره آهن، کنستانتره روی، کنستانتره مس و .. از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف به شمار می روند.

برای آنالیز سنگ های معدنی و کنستانتره از انواع روش های شیمی تر و تجزیه دستگاهی استفاده می شود.

ثبت درخواست

تعیین مشخصات مواد

شناسایی و تعیین مشخصات مواد یک فرایند گسترده و کلی ست که براساس آن خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و ریزساختاری یک ماده بررسی و اندازه گیری می شود. امروزه تکنیک های آنالیز و شناسایی مواد به عنوان یک چشم کمکی ابزار بسیار توانمندی در طراحی، تولید و کنترل کیفی نانومواد عمل می کنند. تعیین غلظت عناصر مختلف در نمونه، ضخامت و ترکیب لایه‌های نازک، اندازه ذرات و بلورها، نقشه سطح مواد، نحوه ترکیب مواد، نسبت فازها، خواص الکترونی مواد مختلف آلی و معدنی، تعیین نوع پیوندهای شیمیایی ترکیبات موجود در توده و سطح نمونه از کاربردهای متنوع این روش ها در نانوساختارها،‌ فلزات مواد و سرامیک فیلم و پوشش ها داروسازی شیشه باتری و پلیمرو پلاستیک هستند.

ثبت درخواست

آنالیوم پایگاه جامع اطلاعات آنالیز مواد شیمیایی

We are a multi-disciplinary laboratory committed to focussed and efficient chemical analysis

Contact Us